Ostrowiec Swietokrzyski
AKTUALNOŚCI
 ARTYSTYCZNY KLUB FILMOWY - WIADOMOŚCI Z KRĘGU KINA ARTYSTYCZNEGO.
zobacz plakat

ARTYSTYCZNY KLUB FILMOWY

przerwa wakacyjna - następne spotkanie i projekcja we wrześniu - serdecznie zapraszamy.

ARTYSTYCZNY KLUB FILMOWY - WIADOMOŚCI Z KRĘGU KINA ARTYSTYCZNEGO:

ROK 2008

Jak informowała Gazeta Ostrowiecka, w dniu 15 stycznia 2008 roku miała miejsce impreza "ARTYSTYCZNE POWITANIE ROKU W ETIUDZIE" oraz projekcja filmu "MIŁOŚĆ W CZASACH ZARAZY" w ramach inauguracyjnego spotkania KLUBU FILMOWEGO. Ta nowa propozycja mogła zaistnieć w naszym kalendarium imprez filmowych głównie dzięki inicjatywie młodzieży oraz ich opiekuna Wojciecha Szymańskiego z I Liceum Ogólnokształcącego im.Stanisława Staszica. Czekamy na kolejne osoby zainteresowane filmem niekomercyjnym.
Kolejne spotkania odbyły się: 15 marca o godz.15:00 - projekcja filmu "WSZYSTKO BĘDZIE DOBRZE" oraz w sobotę 26 kwietnia o godz 16:00 - projekcja filmu "BUTELKI ZWROTNE".

Nowy rok kulturalny zainaugurował Artystyczny Klub Filmowy Kina "ETIUDA" w sobotę 11 października projekcją hiszpańskiego filmu "ZŁODZIEJE". W miesiącu listopadzie wszyscy fani kina artystycznego tradycyjnie uczestniczyli w IX OSTROWIECKICH SPOTKANIACH FILMOWYCH. 12 grudnia 2008 roku w ramach obchodów JUBILEUSZU KINA "ETIUDA" gościliśmy na spotkaniu autorskim MAŁGORZATĘ KOŻUCHOWSKĄ, a bezpośrednio po nim odbył sie pokaz filmu "SENNOŚĆ".

ROK 2009

2009 rok Artystyczny Klub Filmowy przywitał mini-maratonem w ramach TYGODNIA FILMU POLSKIEGO. W sobotę 10 stycznia odbyła się projekcja 2 filmów nagrodzonych na ubiegłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: "33 SCENY Z ŻYCIA" i "MAŁA MOSKWA". Ostatni dzień lutego był kolejnym terminem spotkania fanów kina artystycznego w naszym mieście. O godz.19:30 odbyła się projekcja "oscarowego" filmu pt."CIEKAWY PRZYPADEK BENJAMINA BUTTONA".
W sobotę 25 kwietnia w ramach kolejnych propozycji artystycznej "ETIUDY" zagościł najnowszy film w reżyserii Darrena Aronofsky'ego - "ZAPAŚNIK" - z rewelacyjną rolą główną powracającego na ekrany Mickey'a Rourke.
Kolejne spotkanie z kinem artystycznym miało miejsce w ramach tegorocznych obchodów DNI OSTROWCA. W sobotę 16 maja w ramach MARATONU Z KINEM FRANCUSKIM wyświetlono dwa tytuły: "OPOWIEDZ MI O DESZCZU" i "2 DNI W PARYŻU". Od 22 maja w "artystycznym" repertuarze "ETIUDY" zagościł najnowszy film WOODY ALLENA "VICKY CRISTINA BARCELONA".

Nowy sezon działalności AKF rozpoczął w sobotę 12 września projekcją najnowszego filmu w reżyserii Andrzeja Wajdy "TATARAK".
W miesiącu październiku odbyła się jubileuszowa X edycja Ostrowieckich Spotkań Filmowych. Zaprezentowano 7 tytułów: "PRZERWANE OBJĘCIA" (Pedro Almodovar), "ANTYCHRYST" (Lars von Trier), "SPOTKANIE W PALERMO" (Wim Wenders), "AFONIA I PSZCZOŁY" (Jan Jakub Kolski), "COCO CHANEL" (Anne Fontaine), "WINO TRUSKAWKOWE" (Dariusz Jabłoński), "MÓJ NAUCZYCIEL" (Bohdan Slama).

ROK 2010

Koniec 2009 roku i początek 2010-go upłynął pod znakiem filmu polskiego. Były to imprezy: ARTYSTYCZNE POŻEGNANIE ROKU Z FILMEM POLSKIM ("GALERIANKI", "MNIEJSZE ZŁO", "ZERO") oraz ARTYSTYCZNE POWITANIE ROKU Z FILMEM POLSKIM ("DOM ZŁY', "REWERS"). Natomiast w ramach AKF zaprezentowano takie tytuły jak: "REWERS" (styczeń), "PARNASSUS" (luty), "WSZYSTKO CO KOCHAM" (marzec). Pojawiły się również tradycyjne artystyczne akcenty filmowe w postaci "ARTYSTYCZNEJ WIOSNY" i "MAJÓWKI" w Kinie "ETIUDA". Wyświetlono w sumie trzy tytuły: "AUTOR WIDMO" Romana Polańskiego, "RÓŻYCZKA" Jana Kidawy Błońskiego i "CO NAS KRĘCI, CO NAS PODNIECA" Woody Allena.

Po przerwie wakacyjnej powróciła nasza tradycyjna forma, będąca ukłonem w stronę publiczności lubiącej kino artystyczne. W sobotę 9 października spotkanie członków "AKF-u" zainaugurował mini-maraton z "czeskim filmem", w ramach którego zaprezentowano dwa tytuły: "MŁODE WINO" i "2 MŁODE WINA". Do kolejnej edycji Ostrowieckich Spotkań Filmowych postanowiliśmy skupić się na nieco lżejszym repertuarze... W sobotę 6 listopada odbyła się projekcja filmu "LISTY DO JULII".

Tradycyjnie jesień jest najlepszym momentem na chwilę zadumy, refleksji..., stąd kolejna XI edycja OSTROWIECKICH SPOTKAŃ FILMOWYCH z kinem artystycznym zagościła w "ETIUDZIE" w dniach 12-17 listopada. W repertuarze znalazło się 6 tytułów: "DROGA DO RAJU", "WENECJA", "POŻEGNANIA", "BYŁA SOBIE DZIEWCZYNA", "GRUBASY" i "WICHRY KOŁYMY", których projekcja poprzedzona spotkaniem autorskim z twórcą muzyki do tego filmu - WŁODZIMIERZEM PAWLIKIEM, zakończyła tegoroczne konfrontacje filmowe.
Kolejny, ciekawy gość odwiedził ostrowiecką "ETIUDĘ" w poniedziałek 29 listopada w ramach akcji "Bezdomni są wśród nas..." prowadzonej przez PKPS - odtwórca głównej roli w filmie "EDI": Henryk Gołębiewski. Przed projekcją filmu odbyło się ciekawe spotkanie z młodzieżą szkolną.
Na ostatnim, grudniowym spotkaniu w 2010 roku pojawił się tradycyjnie polski tytuł, a mianowicie: "SKRZYDLATE ŚWINIE" - film o pasji, honorze i życiu na fali. Następna projekcja już w Nowym 2011 Roku.

ROK 2011

Zgodnie z tradycją "ARTYSTYCZNEJ ETIUDY" rozpoczęliśmy NOWY 2011 ROK na kolejnym spotkaniu AKF w sobotę 15 stycznia o godz.14:00 projekcją najnowszego filmu w reż. Jerzego Skolimowskiego "ESSENTIAL KILLING". Obraz ten zdobył wiele nagród na prestiżowych międzynarodowych festiwalach filmowych - m.in. MFF WENECJA 2010. 22 stycznia zagościło w "Etiudzie" kino rosyjskie. Na jedynym pokazie został wyświetlony muzyczny film "Bikiniarze", opowiadający o zbuntowanej młodzieży, słuchającej i bawiącej się przy amerykańskiej muzyce jazzowej w latach 50-tych w komunistycznym ZSRR. W lutym kino artystyczne zdominowała kinematografia rosyjska. Od 19. do 22. lutego odbył się pokaz czterech tytułów w ramach Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską": „MOSKWO, KOCHAM CIĘ”, „JA”, „PÓŁTORA POKOJU”, „POCHOWAJCIE MNIE POD PODŁOGĄ”.
W marcu w ramach cyklu "Artystycznie Powitanie Wiosny" wyświetliliśmy dwa "Oscarowe" tytuły: "CZARNY ŁABĘDŹ" oraz "JAK ZOSTAĆ KRÓLEM".
Specjalny pokaz tegorocznego głównego laureata "OSCARA" w ramach AKF odbył się w sobotę 26 marca o godz. 13:00.
Natomiast w ostatnią kwietniową sobotę odbyła się projekcja najnowszego filmu Woody Allena "POZNASZ PRZYSTOJNEGO BRUNETA" jak zwykle z udziałem stałej grupy sympatyków klubu filmowego. Majowa projekcja została zaplanowana w nieco nietypowym terminie. W poniedziałek 9 maja odbył się specjalny pokaz filmu "NIEPOKONANI". Ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie AKF odbyło się podobnie jak ostatnio w poniedziałek 6 czerwca, podczas którego zaprezentowany został najnowszy film z Nicole Kidman w roli głównej pt."MIĘDZY ŚWIATAMI".
Skończyły się wakacje i nadeszła pora na wrześniową reaktywację projekcji z kręgu kina artystycznego w ramach działającego przy kinie "ETIUDA" AKF-u. W sobotę 10 września o godz.13:00 na specjalnej projekcji zagościł najnowszy film w reżyserii Woody Allena "O PÓŁNOCY W PARYŻU", który spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony licznie zgromadzonej widowni. Kolejne spotkanie już w październiku.
Od października 2011 powstał na stronie kina nowy dział: "RECENZJE FILMOWE". Prosimy o nadsyłanie swoich propozycji. Najlepsze z nich zostaną opublikowane w zakładce "AKTUALNOŚCI" kina. Jako pierwsza debiutuje Sylwia Wojsa - uczennica klasy II „D” LO im. St. Staszica (opiekun: Wojciech Szymański).
W sobotę 22 października na tradycyjnym spotkaniu AKF wyświetlony został najnowszy film w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz "MARATON TAŃCA", który w głosowaniu wybrała młodzież I LO najliczniej uczestnicząca w pokazach kina artystycznego w naszym mieście.

XII OSTROWIECKIE SPOTKANIA FILMOWE
4-10 LISTOPADA 2011

Dopołudniową projekcją najnowszego filmu w reżyserii Pedro Almowovara "SKÓRA, W KTÓREJ ŻYJĘ" skierowaną do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych oraz wieczornym pokazem "NIEBEZPIECZNEJ METODY" zakończyły się trwające tydzień tegoroczne OSTROWIECKIE SPOTKANIA FILMOWE.
Największe grono sympatyków zgromadził najnowszy obraz w reżyserii Pedro Almodovara. Tuż za nim z minimalnie niższą frekwencją uplasowała się premierowa "NIEBEZPIECZNA METODA" Davida Cronenberga oraz "MELANCHOLIA" w reżyserii Larsa von Triera. O około 1/3 mniej widzów od zwycięzcy tegorocznych spotkań filmowych zebrała "MAŁA MATURA 1947" Janusza Majewskiego. Natomiast nieco poniżej oczekiwań wypadł laureat tegorocznego festiwalu w Cannes - "DRZEWO ŻYCIA" (reż.Terrence Mallick) bo obejrzała go tylko połowa osób, która wybrała się na "MAŁĄ MATURĘ", a w stosunku do pierwszego miejsca było to ok. 1/4 widzów.
W zorganizowanych pokazach dopołudniowych wzięli udział uczniowie: I LO im.St.Staszica, III LO im.W.Broniewskiego, Zespołu Szkół nr2 i Zespołu Szkół nr3(THM).
Po ostatnim zorganizowanym pokazie dla młodzieży szkolnej grupa sympatyków kina artystycznego z I LO im. St.Staszica uczestnicząca również w projekcjach Artystycznego Klubu Filmowego wzięła udział w dyskusji na temat tegorocznej edycji spotkań filmowych. Wiele ciekawych opinii, które padły ze strony licealistów tylko potwierdzają potrzebę organizowania takich przedsięwzięć. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali miłe niespodzianki w postaci płyt DVD, koszulek filmowych oraz książek ufundowanych przez dystrybutorów: MONOLITH FILMS i GUTEK FILM oraz organizatora imprezy - Kino "Etiuda" Miejskiego Centrum Kultury.
BOX OFFICE - NAJCHĘTNIEJ OGLĄDANE TYTUŁY:
1. SKÓRA, W KTÓREJ ŻYJĘ
2. NIEBEZPIECZNA METODA
3. MELANCHOLIA
4. MAŁA MATURA 1947
5. DRZEWO ŻYCIA

Wszystkich fanów kina artystycznego i filmu polskiego zapraszamy na ostatnie spotkanie oraz projekcję w tym roku kalendarzowym. W sobotę 17 grudnia o godz.13:00 w ramach cyklu "POŻEGNANIE ROKU Z FILMEM POLSKIM" zaprezentowany został najnowszy film Waldemara Krzystka "80 MILIONÓW". Na kolejne spotkania AKF zapraszamy już w przyszłym 2012 roku.

ROK 2012

Podobnie jak w ubiegłym roku spotkania w ramach AKF-u rozpoczęły się od polskiego akcentu, a mianowicie od najnowszego filmu Roberta Glińskiego pt."ŚWINKI". Obraz ten otrzymał m.in. nagrody:
-Wyróżnienie Specjalne dla Filipa Garbacza na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach
-Nagroda za Najlepszy Debiut Aktorski dla Filipa Garbacza na 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
-Nagroda Specjalna Jury Festiwalu Kina Europejskiego w Les Arcs
-Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich na 27. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza w Poznaniu
-Nagroda Jury Młodzieżowego „Children’s Rights” na 25. Filmfest Osnabrück w Niemczech.
W ramach kolejnych projekcji promujących kino artystyczne ostrowiecka publiczność obejrzała m.in. "RÓŻĘ" w reż. Wojciecha Smarzowskiego, która ostatnio została nagrodzona tzw. polskim "Oscarem" czyli Orłami, "W CIEMNOŚCI" w reż. Agnieszki Holland (film nominowany do nagrody Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny), "SPONSORING" w reż. Małgorzaty Szumowskiej oraz "ŻELANĄ DAMĘ" z oscarową rolą Meryl Streep.
Natomiast w dniach 24-25 marca w wiosennym repertuarze kolejnej 5.edycji Festiwalu Filmów Rosyjskich "SPUTNIK NAD POLSKĄ" zaprezentowane zostały cztery tytuły: "PALACZ", "SYBERIA, MONAMOUR", "BEDUIN" oraz "ALL INCLUSIVE".
Suplementem do wiosennej edycji "SPUTNIKA" w ostrowieckiej "ETIUDZIE" był pokaz "FAUSTA" Aleksandra Sokurowa w ramach kwietniowego spotkania w ramach naszego klubu filmowego. Obraz ten zdobył nagrodę główną "Złoty Lew" na 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz zwyciężył w 5.edycji Festiwalu Filmów Rosyjskich "SPUTNIK NAD POLSKĄ".
10 maja gościliśmy w "ETIUDZIE" autora scenariusza do filmu "KI" - Pawła Ferdka, który spotkał się podczas specjalnego pokazu z młodzieżą I LO im. St.Staszica. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż on sam jest również absolwentem tej szkoły.
Ostatnie czerwcowe spotkanie AKF zakończyliśmy mocnym akcentem, bowiem w sobotę 16 czerwca odbył się przedpremierowy pokaz filmu "JAK TO JEST". Jego polska premiera przewidywana jest w październiku 2012 roku. Uczestnicząca w projekcji grupa filmowa młodzieży z I LO wyszła zauroczona tym, co przed chwilą zobaczyła na kinowym ekranie. Padły m.in. pytania: czy film będzie powtarzany na jakiejś dodatkowej projekcji? Pragnę więc od razu zapowiedzieć, że po jego oficjalnej polskiej premierze pojawi się ponownie na ekranie "ETIUDY" w ramach tegorocznej edycji OSTROWIECKICH SPOTKAŃ FILMOWYCH.
Z początkiem września ponownie w repertuarze "ETIUDY" zagościły propozycje z kręgu kina artystycznego: "ZAKOCHANI W RZYMIE" i "JESTEŚ BOGIEM". Można powiedzieć, że te dwa tytuły łączą w sobie zarówno elementy komercyjne, jak i artystyczne. Wiadomo bowiem od lat, że filmy w reżyserii Woody Allena cieszą się w Polsce bardzo dużą popularnością, zaś muzyka hip hopowa i legendarna grupa PAKTOFONIKA ma wśród młodzieży wielu zwolenników.
Specjalne projekcje w ramach ARTYSTYCZNEGO KLUBU FILMOWEGO odbyły się: 13.IX - "ZAKOCHANI W RZYMIE" oraz 29.IX - "JESTEŚ BOGIEM".

Za nami kolejna - trzynasta edycja OSTROWIECKICH SPOTKAŃ FILMOWYCH z kinem artystycznym, która odbyła się w dniach 9-15 listopada. Zaprezentowanych zostało pięć wspaniałych tytułów:

- "OBŁAWA" - obsypany nagrodami laureat Srebrnych Lwów festiwalu filmowego w Gdyni, wybrany do grona 16 najlepszych tegorocznych filmów świata w prestiżowej selekcji MFF w Montrealu, jeden z najbardziej poruszających polskich filmów ostatnich lat z doskonałymi kreacjami aktorskimi m.in. Marcina Dorocińskiego, Macieja Stuhra, Sonii Bohosiewicz.

- "PARYŻ MANHATTAN" - to najbardziej "allenowska" ze wszystkich komedii, w których wystąpił Woody Allen - mistrz ciętej riposty i absurdalnego poczucia humoru.

- "JAK TO JEST" - film, który na przedpremierowym pokazie w naszym kinie zachwycił młodzież uczestniczącą w spotkaniach ARTYSTYCZNEGO KLUBU FILMOWEGO. Niesamowita opowieść o bezkompromisowej, prawdziwej przyjaźni dwójki nastoletnich chłopców.

- "KUZYNI" to najnowsza propozycja w reżyserii Daniela Sancheza Arevalo znanego m.in. z filmu "GRUBASY", który prezentowaliśmy dwa lata temu. Jest to ciekawe kino hiszpańskie, które z całą pewnością natchnie optymizmem i nadzieją widzów, którzy wybiorą się na seans.

- "ZAPISKI Z TOSKANII" - dzieło mistrza światowego kina Abbasa Kiarostamiego, to subtelna opowieść o naturze związków między kobietą i mężczyzną z wybitną, nagrodzoną w Cannes, rolą Juliette Binoche oraz uroczymi krajobrazami malowniczej Toskanii.

Ze względu na zmianę terminu premiery przez DYSTRYBUTORA FILMU "ATLAS CHMUR" pojawił się w ostrowieckiej "ETIUDZIE" w terminie od 30.XI-6.XII.
Spotkanie w ramach AKF odbyło się natomiast w sobotę 8.XII o godz.13:00 i była to ostatnia projekcja w ramach tego cyklu kończąca 2012 rok.
Najnowszy film Toma Tykwera (autora takich hitów jak "BIEGNIJ LOLA BIEGNIJ", "NIEBO", "KSIĘŻNICZKA I WOJOWNIK", "ZAKOCHANY PARYŻ", czy "PACHNIDŁO"), oparty na bestsellerowej epopei Davida Mitchella wywarł duże wrażenie wśród ostrowieckiej publiczności.

ROK 2013

Pierwsza projekcja w ramach naszego klubu filmowego odbyła się tym razem trochę w nietypowym terminie, bo w piątek 11 stycznia o godz.10:00. Na specjalnym pokazie został zaprezentowany młodzieży licealnej najnowszy film Katarzyny Rosłaniec "BEJBI BLUES". Poza klasami filmowymi z I LO im.St.Staszica w projekcji wzięli udział uczniowie z Liceum Katolickiego.
W miesiącu marcu na specjalnych pokazach edukacyjnych zaistniały trzy nasze rodzime produkcje: "TAJEMNICA WESTERPLATTE", "BACZYŃSKI" i "SYBERIADA POLSKA".
Tradycyjnie odbyła się również w dniach 23-24.III.2013 kolejna 6.edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich "SPUTNIK NAD POLSKĄ", w ramach której zaprezentowaliśmy dwa filmy: "ŻYŁA SOBIE BABA" i "KOKOKO".
Na przywitanie wiosny AKF zaproponował nowy polski film w reżyserii Macieja Michalskiego z rewelacyjną kreacją aktorską Anny Seniuk pt. "KANADYJSKIE SUKIENKI". Projekcja odbyła się w sobotę 13 kwietnia i wywarła duże wrażenie na widzach. Po seansie padały same pochlebne opinie na temat filmu.
Artystyczna Majówka odbyła się tym razem w czwartek 9 maja, podczas której pojawił się na specjalnym pokazie najnowszy, wspaniały film Andrzeja Jakimowskiego pt."IMAGINE". Mówiąc najkrócej - prawdziwa uczta dla fanów ambitnego, inteligentnego kina.
Ostatnie spotkanie przed wakacjami odbyło się 25 czerwca, podczas którego podsumowane zostały najważniejsze wydarzenia filmowe na ekranie ostrowieckiej "Etiudy" oraz poprowadzono krótką prelekcję na temat: "Kino artystyczne, a kino komercyjne". Spotkanie zakończyło się pokazem filmu "Człowiek ze stali".
Wakacje minęły, a więc po raz kolejny wróciliśmy do naszych cyklicznych spotkań wraz z nowym filmem w reżyserii Woody Allena "Blue Jasmine". Jak zwykle w przypadku tego twórcy widzowie mieli okazję posłuchać błyskotliwych dialogów i podziwiać rewelacyjne kreacje aktorskie (szczególnie w przypadku Cate Blanchett).
Miesiąc październik upłynął przede wszystkim pod kątem polskiego kina.
Pojawiły się tytuły nagrodzone na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: "W IMIĘ" w reż. Małgorzaty Szumowskiej, "IDA" Pawła Pawlikowskiego oraz "CHCE SIĘ ŻYĆ" Macieja Pieprzycy. Nie sposób pominąć jednej z największych polskich premier tego roku - "WAŁĘSA. CZŁOWIEK Z NADZIEI" Andrzeja Wajdy, który otrzymał nominację jako polski kandydat do nagrody OSCARA.
Tegoroczna 14. edycja OSTROWIECKICH SPOTKAŃ FILMOWYCH cieszyła się wyjątkową popularnością wśród widzów. Być może sprawiło to polskie kino, które dominowało w repertuarze? Być może to fakt, że w programie pojawiły się nie tylko i wyłącznie pozycje związane z kinem artystycznym, ale i komercyjne propozycje? Być może sprawiła to nieco zmieniona formuła dopołudniowych edukacyjnych pokazów szkolnych? Oto program tegorocznego przeglądu:
- "AMBASSADA"
- "CHCE SIĘ ŻYĆ"
- "IDA"
- "MÓJ BIEGUN"
- "KONGRES"
- "CRISTIADA"
WIELKIE DZIĘKI DLA WIDZÓW za udział w przygotowanych przez nasze kino projekcjach!
Wśród nowych inicjatyw warto podkreślić, że rozpoczęliśmy miesiąc listopad z nowym edukacyjnym projektem realizowanym wspólnie z dystrybutorem filmowym MONOLITH FILMS - "KINO KLASA". Pierwszym tytułem polecanym w ramach tego projektu będzie animacja "RYSIEK LWIE SERCE". Druga propozycja to "GRA ENDERA", którą proponujemy w okresie "mikołajkowym": 6-12.XII.2013
Natomiast na listopadowe spotkanie AKF widzowie wybrali nieco lżejszy repertuar, a mianowicie najnowszą komedię Jacka Bromskiego "BILET NA KSIĘŻYC", której projekcja miała miejsce tradycyjnie w sobotę 30 listopada o godz.13:00.
Ostatnie "artystyczne" akcenty filmowe w grudniowym repertuarze to dwa wspaniałe tytuły: "WENUS W FUTRZE" w reżyserii Romana Polańskiego i "PAPUSZA" autorstwa Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze, które zostały zaprezentowane w ramach cyklu "POŻEGNANIE ROKU Z FILMEM POLSKIM".

ROK 2014

Kolejny rok w działalności ostrowieckiej "ETIUDY" rozpoczynamy od publikacji zestawienia dziesięciu najpopularniejszych filmów w 2013 roku:
1.WAŁĘSA, CZŁOWIEK Z NADZIEI-Polska(dystr.Vue-movie/ITI Cinema)
2.HOBBIT. PUSTKOWIE SMAUGA-USA/N.Zelandia(dystr.Forum Film)
3.SIERPNIOWE NIEBO. 63 DNI CHWAŁY-Polska(dystr.Kino Świat)
4.KRAINA LODU-USA(dystr.Disney)
5.HOBBIT. NIEZWYKŁA PODRÓŻ-USA/N.Zelandia(dystr.Forum Film)
6.DROGÓWKA-Polska(dystr.Next Film)
7.SMERFY 2-USA(dystr.UIP)
8.UNIWERSYTET POTWORNY-USA(dystr.Disney)
9.BEJBI BLUES-Polska(dystr.Kino Świat)
10.MÓJ BIEGUN-Polska(dystr.Vue-movie/ITI Cinema)

Wystartowały również spotkania AKF. W sobotę 25 stycznia pojawił się na projekcji najnowszy film Wojtka Smarzowskiego "POD MOCNYM ANIOŁEM". Reżyser zaserwował tym razem widzom wstrząsającą opowieść o nałogu i próbach wydobycia się z niego głównego bohatera, którego doskonale odegrał Robert Więckiewicz. Przed seansem przygotowano specjalną prelekcję na temat "W jaki sposób sceny realistyczne w filmie wpływają na jego odbiór przez widownię?".
W ramach edukacji szkolnej na styczniowych seansach dopołudniowych pojawił się również film "BIEGNIJ CHŁOPCZE BIEGNIJ".
26 lutego młodzież I LO wraz z Wojciechem Szymańskim - opiekunem "grupy filmowej" - wzięła udział w specjalnie przygotowanej lekcji filmowej na temat "Rola zwiastuna w promocji filmu". Młodzież obejrzała przygotowany zestaw zwiastunów filmowych, a następnie wzięła udział w dyskusji związanej z tematyką spotkania.
Omówione zostały również aktualne propozycje filmowe w tzw. ofercie edukacyjnej.
Miesiąc marzec upłynął głównie pod znakiem edukacyjnych seansów filmu "Kamienie na szaniec". Kolejne spotkanie klubu filmowego miało miejsce w ostatnią kwietniową sobotę 26. o godz.15:00,
Tym razem w sali Galerii Fotografii na nieco mniejszym ekranie pojawił się kolejny wspaniały, "wielki film" - "Wielkie piękno" - m.in. tegoroczny laureat Oscara w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny" oraz zdobywca Złotego Globu za "najlepszy film zagraniczny".
W miesiącu maju odbyły się projekcje w ramach cyklu "ARTYSTYCZNA MAJÓWKA". Widzowie mieli okazję obejrzeć tym razem premierową komedię "CASANOVA PO PRZEJŚCIACH" z Woody Allenem w roli głównej oraz dramat biograficzny "GRACE KSIĘŻNA MONACO" z doskonałą kreacją Nicole Kidman.
Na zakończenie roku szkolnego 2013/2014 młodzież I LO im. St.Staszica, uczestnicząca w comiesięcznych spotkaniach AKF spotkała się w poniedziałek 16 czerwca o godz.9:00 na na specjalnie zorganizowanych przez pracowników ostrowieckiej "ETIUDY" WARSZTATACH FILMOWYCH. Uczniowie zapoznali się z powoli odchodzącą do historii techniką projekcji na taśmie 35mm pod okiem doświadczonych kinooperatorów: Franciszka Bednarskiego i Adama Lisowskiego, poznali różne formy reklamy kinowej, z którymi zapoznał ich Łukasz Żurawski oraz uczestniczyli w programowaniu repertuaru kinowego na miesiąc sierpień 2014 w asyście kierownika kina Waldemara Włodarczyka. Po zakończonych warsztatach odbyła się projekcja kanadyjskiego filmu "C.R.A.Z.Y.", który został wyświetlony również z tradycyjnych projektorów 35mm.

Po wakacyjnej przerwie powracają do repertuaru tytuły z tzw."pierwiastkiem artystycznym". Na pierwszą projekcję podobnie jak przed rokiem trafiła kolejna komedia w reżyserii mistrza kina Woody Allena "MAGIA W BLASKU KSIĘŻYCA". To ostatnia możliwość obejrzenia tego filmu w naszym kinie na seansach popołudniowych, a więc zapraszamy w sobotę 20 września o godz.13:00 - cena biletu: tylko 12zł.
Nieco wcześniej, bo w piątek 12.IX "grupa filmowa" z I LO uczestniczyła w warsztatach podsumowujących przedwakacyjne spotkanie. Omówiliśmy sierpniowy repertuar, który układała samodzielnie młodzież i na podstawie notowań "box office" dokonaliśmy wspólnie analizy filmów pod kątem ich wyników frekwencyjnych, równocześnie otrzymując odpowiedź, czy dobór tytułów trafił w gust ostrowieckiej publiczności.

3 października na uroczystej gali z okazji 30-lecia Miejskiego Centrum Kultury połączonej z inauguracją roku kulturalnego zostały wręczone symboliczne statuetki "Przyjaciel Kina Etiuda". W drugiej edycji tej nagrody zostali wyróżnieni: Adam Lisowski - doświadczony kinooperator oraz Wojciech Szymański - nauczyciel I LO im. St.Staszica, opiekujący się tzw. "klasami filmowymi". Serdecznie gratulujemy i... działamy dalej.

Tradycyjne jesienne Ostrowieckie Spotkania Filmowe dobiegły końca. Widzowie mieli możliwość obejrzenia pięciu filmów.
Na przedpremierowych pokazach zaistniał obraz wyprodukowany przez Pedro Almodovara "DZIKIE HISTORIE". Premierowo pokazaliśmy wojenną "FURIĘ" z Bradem Pittem w roli głównej. Młodzież zaproponowała do programu amerykańską produkcję "ZOSTAŃ, JEŚLI KOCHASZ", zaś wśród nieco starszych tytułów pojawiły się dwie pozycje: "STULATEK, KTÓRY WYSKOCZYŁ PRZEZ OKNO I ZNIKNĄŁ" i "GDY BUDZĄ SIĘ DEMONY".
Można zauważyć, że w tym roku wśród pięciu filmów zabrakło "polskiego tytułu", ale miało to miejsce tylko dlatego, że naszą tradycyjną imprezę bezpośrednio poprzedziły dwie niesamowite pozycje w polskiej kinematografii: "MIASTO 44" Jana Komasy i laureat 39. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - "BOGOWIE" Łukasza Palkowskiego.

Powoli zbliżamy się do końca 2014 roku. Na ostatnim spotkaniu w ramach AKF w sobotę 13 grudnia o godz.13:00 został wyświetlony film utrzymany już w tzw. "klimacie świątecznym" - "LOVE ROSIE". To ekranizacja bestsellerowej powieści Cecelii Ahern "Na końcu tęczy" i zarazem wzruszająca opowieść o szukaniu miłości i własnej recepty na szczęście. To europejskie kino o zabawnych nieporozumieniach i poważnych zaniedbaniach, które oddalają ludzi od siebie. To także, a może przede wszystkim, opowieść o mocy, jaką daje pewność, że gdzieś, choćby na końcu świata, jest ktoś, kto zrozumie wszystkie twoje, nawet te najbardziej dziwaczne myśli.

W ramach cyklu "POŻEGNANIE ROKU Z FILMEM POLSKIM" ponownie na naszym ekranie zagościł wielki tegoroczny laureat festiwalu w Gdyni - film "BOGOWIE", który lideruje w rankingu na najpopularniejszy polski film w 2014 roku.

11 grudnia we wrocławskim Kinie "Nowe Horyzonty" zakończyło się 38. Forum Wokół Kina - tradycyjne spotkanie dystrybutorów filmowych, osób prowadzących kina, producentów sprzętu kinotechnicznego oraz usługodawców związanych z rynkiem kinowym.
W ramach imprezy przyznano tradycyjne nagrody za najlepsze osiągnięcia frekwencyjne w dystrybucji polskich filmów oraz wręczono Honorowe Złote Bilety - nagrody przyznawane za wybitne zasługi w rozpowszechnianiu filmów w Polsce. W gronie sześciu nagrodzonych osób znalazł się kierownik ostrowieckiej "ETIUDY" - Waldemar Włodarczyk.

Poniżej prezentujemy listę nagrodzonych filmów:
SREBRNY BILET (ponad 500 tys. widzów):
-"Dzień dobry, kocham Cię",
-"Obywatel",
-"Służby specjalne",
-"Powstanie Warszawskie".
ZŁOTY BILET (ponad 800 tys. widzów)
-"Kamienie na Szaniec",
-"Wkręceni",
-"Pod Mocnym Aniołem".
PLATYNOWY BILET (ponad 1 mln. widzów) - "Jack Strong"
DIAMENTOWY BILET (ponad 1,5 mln.widzów) - "Miasto 44"
BRYLANTOWY BILET (ponad 2 mln. widzów) - "Bogowie"


ROK 2015

Poniżej publikujemy listę dziesięciu najpopularniejszych filmów wśród ostrowieckiej publiczności wyświetlanych w 2014 roku w Kinie „Etiuda” MCK – (w/g liczby widzów)

1.MIASTO 44 - prod. POLSKA
2.HOBBIT. BITWA PIĘCIU ARMII - prod. USA/N.ZELANDIA
3.KAMIENIE NA SZANIEC - prod. POLSKA
4.BOGOWIE - prod. POLSKA
5.JAK WYTRESOWAĆ SMOKA 2 - prod. USA
6.DZIEŃ DOBRY, KOCHAM CIĘ - prod. POLSKA
7.HOBBIT. PUSTKOWIE SMAUGA - prod. USA/N.ZELANDIA
8.LEGO PRZYGODA - prod. USA
9.POD MOCNYM ANIOŁEM - prod. POLSKA
10.WKRĘCENI - prod. POLSKA / JACK STRONG - prod. POLSKA

W ramach naszego cyklu "ARTYSTYCZNE POWITANIE ROKU" zaproponowaliśmy widzom pierwszy duży film biograficzny o Czesławie Niemenie, piosenkarzu, kompozytorze i multiinstrumentaliście, ikonie polskiej muzyki rozrywkowej.
Film zebrał bardzo pochlebne opinie, więc niebawem powróci na krótko do naszego repertuaru.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób lubiących ambitne kino, w terminie premierowym zagościł w ramach cyklu "ARTYSTYCZNA ETIUDA POLECA" film pt. "CUDA" - zdobywca GRAND PRIX FESTIWALU W CANNES.
W związku z rocznicą śmierci (17 stycznia) i zbliżającą się również rocznicą urodzin (16 lutego) Czesława Niemena w ramach AKF widzowie obejrzeli dokument biograficzno-muzyczny "SEN O WARSZAWIE".
Kolejna propozycja była skierowana do miłośników komedii i kina europejskiego. W weekend 20-22.02.2015 na specjalnych pokazach pojawiły się dwa filmy: czeska komedia "PRZEBOJE I OLDBOJE" oraz brytyjsko-litewska komedia sensacyjna "LITEWSKI PRZEKRĘT".
Specjalnie na Dzień Kobiet w weekend 6-8.III wyświetlone zostały kolejne dwa tytuły. Pierwszy z nich to film na specjalne życzenie widzów - laureat tegorocznego OSCARA w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny" - "IDA" w reż. Pawła Pawlikowskiego. Druga pozycja to premierowy, francuski komediodramat z Catherine Deneuve w roli głównej "WE DWOJE ZAWSZE RAŹNIEJ".
Na wiosenne spotkanie AKF w sobotę 28 marca młodzież wybrała tym razem film z gatunku science-fiction "SERIA NIEZGODNA. ZBUNTOWANA".
"PIĄTE: NIE ODCHODŹ" to debiut reżyserski Katarzyny Jungowskiej, uhonorowany prestiżową Nagrodą Perspektywa im. Janusza Morgensterna. W rolach głównych obok Łukasza Simlata, Grażyny Szapołowskiej, Daniela Olbrychskiego wystąpiła niezwykle uzdolniona aktorka młodego pokolenia Michalina Olszańska, która zagrała m.in. w filmach „Jack Strong” i „Miasto 44”. Ten film to również debiut aktorski piosenkarki Patrycji Markowskiej. W sobotę 25 kwietnia o godz.15:00 został zaprezentowany widzom w ramach spotkania ARTYSTYCZNEGO KLUBU FILMOWEGO.
Podczas majowego spotkania AKF została zaprezentowana na życzenie widzów czeska komedia pt. "Przeboje i oldboje". Film, którego motto może brzmieć, iż "muzyka łączy pokolenia", a "na realizację życiowych pasji nigdy nie jest za późno" przypadł do gustu zgromadzonej publiczności.

Po upalnych wakacjach rozpoczynamy nowy rok kulturalno-filmowy propozycją dopołudniowego seansu dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w środę 9 września o godz.10:30.
W tym terminie tzw. grupa "filmowa" z I LO im.St.Staszica zmierzyła się z propozycją opowiadającą o fascynacjach muzycznych, problemach dorastania, studiowaniu, podejmowaniu pierwszej pracy oraz o życiowych wyborach: tych dobrych i tych... niezbyt trafionych przez rówieśników z USA - "WE ARE YOUR FRIENDS".
W sobotę 26 września młodzież uczestnicząca w spotkaniach AKF spotkała się z dzieciakami oraz ich opiekunami na specjalnej projekcji filmu "Mały książę". Cóż można powiedzieć, rewelacyjna animacja idealnie połączyła widownię bez względu na jej wiek.
Przypominamy również o naszej szkolnej ofercie edukacyjnej w ramach seansów dopołudniowych - szczegóły w "aktualnościach kina".
Tradycyjnie jesienią odbyła się kolejna edycja OSTROWIECKICH SPOTKAŃ FILMOWYCH. W tym roku po raz kolejny udało się zgromadzić w programie imprezy rewelacyjne filmy:
"ROZUMIEMY SIĘ BEZ SŁÓW" - komedia - prod.Francja/Belgia
"SICARIO" - akcja - prod.USA
"PILECKI" - dramat - prod.Polska
"CHEMIA" - dramat - prod.Polska
"AMY" - muzyczny - prod.USA
"PANIE DULSKIE" - komedia/obyczaj - prod.Polska
"MAŁY KSIĄŻĘ" - animacja - prod.Francja
"OBCE NIEBO" - POKAZ PRZEDPREMIEROWY - dramat - prod.Polska
Odbyły się wszystkie zaplanowane projekcje, wśród których największą popularnością cieszyły się:
- na otwartych seansach popołudniowo-wieczornych: "Chemia" i "Pilecki",
- na dopołudniowych szkolnych seansach edukacyjnych: "Pilecki" i "Panie Dulskie".
Dziękujemy za przesłane recenzje filmów, które znalazły się w programie tegorocznej imprezy. Najciekawsze teksty nagrodzone płytami DVD publikujemy na stronie kina.

Listopadowa projekcja w ramach klubu filmowego odbyła się tym razem w piątek 13-go, ponieważ na ten dzień zaplanowana została premiera filmu "IMIGRANCI", nagrodzonego Złotą Palmą na tegorocznym Festiwalu w Cannes.
Jest to tytuł, którego tematyka jest aktualnie wszechobecna w mediach na całym świecie i wywołuje skrajne emocje.
Natomiast już od 27 listopada serdecznie polecamy premierowe pokazy w ramach edukacji szkolnej filmu "MAKBET", zrealizowanego z niesamowitym rozmachem w klimacie słynnego serialu telewizyjnego "GRA O TRON". Warto wspomnieć,że ta pozycja jest obowiązkową lekturą szkolną. Zapraszamy do rezerwacji terminów.

ROK 2016

Kolejny rok działalności rozpoczynamy tradycyjnie od zestawienia najpopularniejszych filmów, oglądanych przez naszych widzów w roku ubiegłym - 2015:
1.„LISTY DO M 2” - prod.POLSKA
2.„50 TWARZY GREYA” - prod. USA
3.„GWIEZDNE WOJNY. PRZEBUDZENIE MOCY” - prod.USA oraz „MINIONKI” - prod.USA
4.„PINGWINY Z MADAGASKARU” - prod.USA
5.„DISCO POLO” - prod.POLSKA
6.„SZYBCY I WŚCIEKLI 7” - prod.USA
7.„MAŁY KSIĄŻĘ” - prod.FRANCJA
8.„HOBBIT. BITWA PIĘCIU ARMII” - prod.USA/N.ZELANDIA
9.„WKRĘCENI 2” - prod.POLSKA
10.„SPECTRE” - prod.USA

W premierowym terminie na dobry początek kina artystycznego pojawiła się najnowsza propozycja jednego z najbardziej uznanych i oryginalnych reżyserów na świecie - Quentina Tarantino "NIENAWISTNA ÓSEMKA". Natomiast z kręgu naszych rodzimych produkcji należy wspomnieć o filmie, który został zauważony i doceniony na ubiegłorocznym Festiwalu w Gdyni - "MOJE CÓRKI KROWY".
Spotkanie AKF odbyło się w sobotę 20 lutego o godz.13:00. Na specjalnym seansie pojawił się tym razem film amerykańsko-włoski "OJCOWIE I CÓRKI"- w rolach głównych: Russell Crowe, zdobywca Oscara i Złotego Globu, jeden z najwybitniejszych aktorów naszych czasów oraz Amanda Seyfried, gwiazda musicali „Mamma Mia!” i „Les misérables: Nędznicy”.

Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny w poniedziałek 21 marca ostrowiecka "Etiuda" zaproponowała dwa filmy:
-"ROBINSON CRUZOE" dla szkół podstawowych oraz "HISTORIA ROJA" dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
W dniach 18-23 marca w ramach ARTYSTYCZNEJ WIOSNY w "ETIUDZIE" zostały zaprezentowane cztery filmy : "ZJAWA", "POKÓJ", "SYN SZAWŁA" oraz "NIEWINNE". Natomiast na kolejne sobotnie spotkanie w ramach AKF młodzież wybrała film "POKÓJ".
W dniach 30-31 marca odbyły się cztery projekcje polskich filmów w ramach akcji "KULTURA DOSTĘPNA": "CÓRKI DANCINGU", "PLANETA SINGLI", "MOJE CÓRKI KROWY" i "7 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIECIE O FACETACH" - bilety tylko po 10zł.
Na kwietniowym spotkaniu ARTYSTYCZNEGO KLUBU FILMOWEGO zaistniał kolejny, wspaniały film produkcji turecko-francuskiej pt. "MUSTANG", który dostarczył widzom niesamowitą dawkę emocji, zaś jego tematyka jest nadzwyczaj aktualna w otaczającej nas rzeczywistości.
Podczas ostatniego weekendu kwietniowego oraz w pierwszych dni maja odbyła się nasza cykliczna propozycja skierowana do fanów kina artystycznego - ARTYSTYCZNA MAJÓWKA W "ETIUDZIE" - w programie znalazły się takie tytuły jak: "MUSTANG", "CAROL" oraz przedpremierowe pokazy polskiego musicalu "#WSZYSTKO GRA".
Na ostatnim spotkaniu Artystycznego Klubu Filmowego przed wakacjami na specjalnym seansie dopołudniowym 17 czerwca młodzież obejrzała film "Zanim się pojawiłeś", który zebrał bardzo pochlebne recenzje po projekcji. Następnie grupa filmowa z I LO im. St.Staszica udała się na tradycyjne warsztaty filmowe przygotowane przez pracowników kina.

Tym razem już we wrześniu odbyła się kolejna XVII edycja OSTROWIECKICH SPOTKAŃ FILMOWYCH. W programie znalazły się następujące propozycje:
- najnowszy film Pedro Almodovara "JULIETA",
- polsko-czesko-słowacki film sensacyjny "CZERWONY KAPITAN" z Maciejem Stuhrem w roli głównej,
- "BOSKA FLORENCE" z rewelacyjnymi rolami Meryl Streep i Hugh Granta,
oraz jako specjalny suplement od 23.IX polski thriller "SŁUGI BOŻE", który znalazł się również m.in. w programie tegorocznego Festiwalu w Gdyni.

W szkolnych seansach edukacyjnych wzięły udział prawie wszystkie szkoły ponadgimnazjalne. Zabrakło tylko młodzieży z LO nr 2 im. J.Chreptowicza i LO nr 4 im.C.K.Norwida. Najliczniej reprezentowane były dwie szkoły: LO nr 1 im. St.Staszica i Zespół Szkół nr 3, czyli THM.
Serdecznie dziękujemy dyrekcji szkół oraz nauczycielom za umożliwienie młodzieży udziału w naszej cyklicznej imprezie. Dziękujemy również widzom, czyli młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, firmie ETC, która jako jedyna w naszym mieście od kilku lat tradycyjnie wykupuje pulę karnetów oraz indywidualnym miłośnikom kina nieco ambitniejszego, niż to, które gości u nas na ekranie w bieżącym repertuarze.
Tegoroczna edycja odbyła się nieco wcześniej niż zwykle, ale za to można powiedzieć, że klimat kina artystycznego po naszych spotkaniach oraz tegorocznym 41. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni pozostał na dłużej w ostrowieckiej „Etiudzie”, bowiem do 6.X zaistniał polski film „Sługi Boże”, premierowo pojawił się „Wołyń” Wojtka Smarzowskiego, a pod koniec miesiąca wyświetlony został film nagrodzony Złotymi Lwami – „Ostatnia rodzina”, który znalazł się również w programie spotkań AKF - 29.XI.2016r.
Ostatnie spotkanie w ramach klubu filmowego odbyło się w sobotę 10 grudnia o godz.13:30, podczas którego został wyświetlony film w reżyserii Mela Gibsona "Przełęcz ocalonych".

Kolejne spotkanie już w styczniu 2017.

Wszystkim widzom i sympatykom ostrowieckiej "ETIUDY" życzymy zdrowych, wesołych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

ROK 2017

Pora podsumować najpopularniejsze 10 filmów w minionym 2016 roku w ostrowieckiej "ETIUDZIE":

1.„PITBULL. NIEBEZPIECZNE KOBIETY - prod.Polska - thriller/akcja
2.„PLANEETA SINGLI” - prod. Polska - komedia
3.„EPOKA LODOWCOWA 5. MOCNE UDERZENIE” - prod.USA - animowany
4.„WOŁYŃ” - prod.Polska - dramat wojenny
5.„SEKRETNE ŻYCIE ZWIERZAKÓW DOMOWYCH” - prod.USA - animowany
6.„ALVIN I WIEWIÓRKI.WIELKA WYPRAWA” - prod.USA - animowany
7.„ANGRY BIRDS FILM”-prod.USA/Finlandia - animowany
8.„7 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIECIE O FACETACH” - prod.Polska - komedia
9.„ŁOTR 1. GWIEZDNE WOJNY - HISTORIE”* - prod. USA - akcja s-f
10. „VAIANA. SKARB OCEANU” - prod. USA - animowany

* dane nie obejmują okresu premierowej emisji kontynuowanej w miesiącu styczniu 2017

Pierwsze spotkanie klubu filmowego odbyło się w sobotę 7 stycznia o godz.12:45. Klubowicze obejrzeli znakomity film w reżyserii J.A.Bayony - "SIEDEM MINUT PO PÓŁNOCY".
Na drugim styczniowym spotkaniu w sobotę 21 stycznia widzowie obejrzeli najnowszy i zarazem ostatni film Andrzeja Wajdy "POWIDOKI". Wprowadzenie do filmu przygotowała uczennica z klasy filmowej I LO im. Stanisława Staszica.

Kolejna projekcja poprzedzona słowem wstępnym ucznia klasy filmowej I LO odbyła się w sobotę 25 lutego o godz.14:00. Tym razem był to najnowszy film Martina Scorsese "Milczenie", który wywarł na widzach duże wrażenie.
Dokładnie po miesiącu - w sobotę 25 marca o godz.13:30 miało miejsce kolejne spotkanie i projekcja najnowszego filmu Agnieszki Holland pt."POKOT", nagrodzonego Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu Filmowym w Berlinie.

20 maja i jak zwykle tradycyjnie w sobotę o godz.13:00 miłośnicy kina artystycznego obejrzeli na projekcji nowy film Jima Jarmusha "PATERSON".
To filmowa rewelacja festiwalu w Cannes i najlepszy od lat projekt tego znanego i cenionego twórcy, który stworzył pełną humoru opowieść o tym, że życie jest poezją i każdy może odnaleźć szczęście na swój sposób.
Ostanie spotkanie AKF przed wakacjami odbyło się w sobotę 10 czerwca. Podczas spotkania zaprezentowana została komedia familijna produkcji francusko-brytyjskiej pt."Jutro będziemy szczęśliwi".
Tegoroczna 18. edycja OSTROWIECKICH SPOTKAŃ FILMOWYCH trwała dwa tygodnie: od 15. do 28. września.
W programie znalazło się sześć filmów: "TULIPANOWA GORĄCZKA", "TARAPATY", "THE SQUARE", "CZERWONY ŻÓŁW", "PARYŻ NA BOSAKA" i "KEDI-SEKRETNE ŻYCIE KOTÓW".
Od 13 października pojawił się w naszym repertuarze film "TWÓJ VINCENT", który jest nadzwyczaj wyjątkową i wartościową produkcją. Tytuł ten pojawił się w ramach spotkań klubu filmowego w sobotę 21 października.
W listopadzie miała miejsce kolejna ciekawa polska premiera filmu "NAJLEPSZY", nagrodzonego na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni m.in. NAGRODĄ PUBLICZNOŚCI. Tytuł ten pojawił się oczywiście w programie AKF.
Już od 8 grudnia mamy w repertuarze trzy ciekawe propozycje filmowe:
-"CICHA NOC" prod.Polska (nagrody: m.in. nagroda główna-"ZŁOTE LWY" oraz Dawid Ogrodnik - najlepsza pierwszoplanowa rola męska na tegorocznym Festiwalu Filmowego w Gdyni),
-"NA KARUZELI ŻYCIA" prod.USA (najnowszy film Woody Allena w znakomitej obsadzie aktorskiej).
-spotkanie z Karolem Bernackim (utalentowany aktor młodego pokolenia pochodzący z Ostrowca Świętokrzyskiego i projekcja filmu "TOTEM") - 9.12.2017 godz.17:00.

ROK 2018

Poniżej publikujemy listę 10-ciu najpopularniejszych filmów w 2017 roku w ostrowieckiej "ETIUDZIE":
1.„LISTY DO M. 3”- prod.Polska - komedia
2.„BOTOKS”- prod.Polska - thriller
3.„CIEMNIEJSZA STRONA GREYA”- prod.USA - dramat/romans
4.„GRU, DRU I MINIONKI”- prod.USA - animowany
5.„SZTUKA KOCHANIA. HISTORIA MICHALINY WISŁOCKIEJ”- prod.Polska - dramat
6.„GWIEZDNE WOJNY. OSTATNI JEDI”- prod.USA - przygodowy/s-f
7.„SMERFY. POSZUKIWACZE ZAGINIONEJ WIOSKI”- prod.USA - animowany
8.„SING”- prod.USA - animowany
9.„SZYBCY I WŚCIEKLI 8”- prod.USA - akcja
10.„ANNABELLE. NARODZINY ZŁA”- prod. USA - horror
* dane w/g liczby widzów (nie obejmują okresu premierowej emisji kontynuowanej w miesiącu styczniu 2018)
Kolejny rok spotkań w ramach Artystycznego Klubu Filmowego został zainaugurowany w sobotę 13 stycznia projekcją filmu "SERCE MIŁOŚCI", oraz po jego zakończeniu, spotkaniem w Galerii Fotografii z jego reżyserem - Łukaszem Rondudą. W miesiącu lutym klasa filmowa z I LO obejrzała w ramach kolejnego spotkania AKF film Kingi Dębskiej "Plan B", natomiast w sobotę 10 marca rosyjski dramat Andrieja Zwiagincewa "NIEMIŁOŚĆ". Kolejną projekcję w sobotę 13 kwietnia filmu "CZWARTA WŁADZA" z Meryl Streep i Tomem Hanksem oraz w reżyserii Stevena Spielberga, poprzedziła prelekcja nawiązująca do przedstawionych w nim wydarzeń i do rzetelności dziennikarskiej dawniej i dziś.
Tak się złożyło, że majowe spotkanie AKF-u przypadło w sobotę 26 maja, czyli w Dniu Matki. Z tej okazji pojawiła się propozycja, aby tego dnia pojawił się w repertuarze film "POZYCJA OBOWIĄZKOWA", będący ukłonem w stronę Mam w różnym wieku. Na ostatnim przedwakacyjnym spotkaniu AKF w sobotę 16 czerwca został wyświetlony najnowszy film Pawła Pawlikowskiego "Zimna wojna", który został owacyjnie przyjęty na Festiwalu w Cannes. Ten sam tytuł wypełnił również repertuar dopołudniowego seansu w ramach cyklu "Kino dla seniora" we wtorek 19 czerwca.
Minęły kolejne wakacje i w sobotę 29 września powróciliśmy do naszego AKF-u projekcją filmu w reżyserii Terry'ego Gilliama pt."CZŁOWIEK, KTÓRY ZABIŁ DON KICHOTA".
20 października o godz.12:30 odbyła się projekcja polskiego filmu Filipa Bajona "Kamerdyner" - zdobywcy Srebrnych Lwów na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W sobotę 24 listopada na kolejnym spotkaniu AKF zagościła kolejna polska produkcja. Tym razem był to film "JAK PIES Z KOTEM" w reżyserii Janusza Kondratiuka.
Za nami kolejna - XIX edycja Ostrowieckich Spotkań Filmowych. Zaprezentowaliśmy pięć tytułów: "BOHEMIAN RHAPSODY", "NARODZINY GWIAZDY", "LATO", "ZIMNĄ WOJNĘ" i "FUGĘ".


ROK 2019

Poniżej publikujemy listę 10-ciu najpopularniejszych filmów w 2018 roku w ostrowieckiej "ETIUDZIE":
1.„KLER” - prod.Polska - dramat
2.„KOBIETY MAFII” - prod.Polska - akcja
3.„DYWIZJON 303. HISTORIA PRAWDZIWA” - prod.Polska/W.Brytania - wojenny/akcja
4.„NOWE OBLICZE GREYA”- prod.USA - dramat/romans
5.„GRINCH”- prod.USA - animowany
6.„PLANETA SINGLI 2” - prod.Polska - komedia
7.„CUDOWNY CHŁOPAK” - prod.USA - dramat
8.„NARZECZONY NA NIBY” - prod.Polska - komedia
9.„ZAKONNICA” - prod.USA - horror
10.„HOTEL TRANSYLWANIA 3” - prod. USA - animowany
* dane w/g liczby widzów (nie obejmują okresu premierowej emisji kontynuowanej w miesiącu styczniu 2019)

W sobotę 5 stycznia 2019 odbyło się inauguracyjne spotkanie AKF połączone z projekcją filmu "ZABAWA ZABAWA". Kolejny pokaz filmowy miał miejsce w sobotę 2.02.2019. Tym razem na ekranie ostrowieckiej "ETIUDY" zagościł film "MÓJ PIĘKNY SYN" w reżyserii Felixa Van Groeningena z rewelacyjnymi kreacjami aktorskimi Steve'a Carella i Timothee Chalameta. Kolejny pokaz w tym miesiącu to rewelacyjny obraz nagrodzony statuetką OSCARA w kategorii NAJLEPSZY FILM - jego tytuł: "GREEN BOOK", a projekcja miała miejsce w sobotę 23.02.
W ramach marcowego spotkania AKF odbyła się projekcja filmu "KAFARNAUM" (jak zwykle w sobotę - tym razem 30.03 o godz.13:30).
Na majowej projekcji w ramach naszego klubu filmowego pojawił się najnowszy film Jacka Borcucha "SŁODKI KONIEC DNIA" - laureat nagrody głównej na tegorocznym Festiwalu Mastercard Off Camera w Krakowie.
Na wrześniowej projekcji w ramach cyklu "KINO DLA SENIORA" zaistniała "POLITYKA" - najnowszy film Patryka Vegi. Natomiast powakacyjne spotkania AKF-u zainaugurowały "LEGIONY", jedna z wielu propozycji konkursowych tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Na kolejne spotkanie AKF-u zapraszamy w sobotę 12.X.2019 o godz.12:45. Wyświetlony zostanie film "BOŻE CIAŁO" w reżyserii Jana Komasy. Film będzie się ubiegał o Oscarowe nominacje w 2020 roku, zaś na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdobył cztery nagrody: za reżyserię, scenariusz, drugoplanową rolę kobiecą i nagrodę publiczności. Tytuł ten został wyświetlony również w ramach cyklu "KINO DLA SENIORA" we wtorek 29 października.
Aktywność ostrowieckich seniorów zaowocowała kolejnymi projekcjami w dniach: 5.11.2019 - "IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA" oraz 19.11.2019 - "1800 GRAMÓW". Natomiast w najbliższą sobotę 23 listopada odbędzie się kolejny pokaz filmowy w ramach AKF-u i będzie to "PROCEDER". Seniorzy natomiast już w miesiącu grudniu (10.12.2019) obejrzą kolejną polską komedię "JAK POŚLUBIĆ MILIONERA".
W dniach 13-18 grudnia 2019r. odbyła się jubileuszowa 20. edycja Ostrowieckich Spotkań Filmowych, połączona z okolicznościową wystawą „Plakat filmowy wczoraj i dziś”. W programie XX OSF zaprezentowano 7 filmów:
-„Ból i blask”-prod.Hiszpania
-„Parasite”-prod.Korea Płd.
-„Midsommar.W blasku dnia”-prod.USA/Szwecja
-„Van Gogh.U bram wieczności”-prod.Irlandia/W.Brytania/Francja
-„Kult.Film”-prod.Polska
-„Ukryta gra”-prod.Polska
-„Krew Boga”-prod.Polska/Belgia (gościem specjalnym był Karol Bernacki - aktor, grający jedną z głównych ról w filmie).

ROK 2020

Nowy Rok rozpoczynamy od tradycyjnej publikacji BOX OFFICE - listy 10-ciu najpopularniejszych filmów w 2019 roku w ostrowieckiej "ETIUDZIE":
1.„MISZ MASZ CZYLI KOGEL MOGEL 3”-prod.Polska
2.„KRAINA LODU 2”-prod.USA
3.„POLITYKA”-prod.Polska
4.„KRÓL LEW”-prod.USA
5.„PLANETA SINGLI 3”-prod.Polska
6.„SEKRETNE ZYCIE ZWIERZAKÓW DOMOWYCH 2”-prod.USA
7.„RALPH DEMOLKA W INTERNECIE”-prod.USA
8.„AVENGERS. KONIEC GRY”-prod.USA
9.„LEGIONY”-prod.Polska
10.„KOBIETY MAFII 2”-prod.Polska

Pierwszym filmem wyświetlonym na spotkaniu AKF-u w sobotę 11 stycznia był "PAN T.", zaś seniorzy spotkali się 14 stycznia na projekcji również polskiej produkcji zatytułowanej "MAYDAY".
29 lutego o godz.13:30 odbyło się ostatnie spotkanie Artystycznego Klubu Filmowego przed ogłoszeniem covidowych obostrzeń. Młodzież obejrzała film "1917". Natomiast seniorzy zdążyli zaliczyć jeszcze trzy projekcje filmowe: "365 DNI" - 11 lutego, "ZENEK" - 25 lutego i "SWINGERSI" - 10 marca.


ROK 2021

Wykaz 10 najpopularniejszych filmów wśród ostrowieckiej publiczności
wyświetlanych w 2020 roku w Kinie „Etiuda” MCK - (wg liczby widzów)

1. „365 DNI” - prod. Polska - dramat/romans
2. „PSY 3. W IMIĘ ZASAD” - prod. Polska - akcja
3. „ZENEK” - prod. Polska - muzyczny/biograficzny
4. „MAYDAY” - prod. Polska - komedia
5. „ŚNIEŻKA I FANTASTYCZNA SIÓDEMKA” - prod. Korea Płd. - animowany
6. „URWIS” - prod. Kanada/USA - animowany
7. „SWINGERSI” - prod. Polska - komedia
8. „BAD BOY” - prod. Polska - akcja
9. „GANG ZWIERZAKÓW” - prod. Niemcy - animowany
10. „DOKTOR DOLITTLE” - prod. Polska - sensacja

W piątek 12 lutego ruszyły projekcje filmowe w nowej sali Ostrowieckiego Browaru Kultury. Członkowie AKF-u rzutem na taśmę, na dzień przed ponownym zamknięciem kin obejrzeli film "Palm Springs" i wysłuchali lekcji filmowej o kinowej technice projekcyjnej zastosowanej w nowym obiekcie OBK.
Kolejne otwarcie kin nastąpiło 21 maja.
Od tego momentu odbyły się następujące projekcje w ramach naszego AKF-u:
* 29.05.2021r. godz.13:00 - "NOMADLAND"
* 10.09.2021r. godz.10:30 - "ZUPA NIC"
* 18-19.09.2021r. godz.13:15 - "MISTRZ"
* 6.11.2021r. godz.13:45 - "FURIOZA".
* 11.12.2021r. godz.14:00 - "WSZYSTKIE NASZE STRACHY" - laureat głównej nagrody na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - Złotych Lwów. Film otrzymał również trzy inne prestiżowe nagrody: Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, Nagrodę Dziennikarzy oraz Nagrodę Jury Młodzieżowego. Reżyserem jest Łukasz Ronduda, który pochodzi z Ostrowca Świętokrzyskiego, a w obsadzie filmu zobaczymy wielu znanych aktorów - m.in. Dawida Ogrodnika, Marię Maj, Andrzeja Chyrę, Jacka Poniedziałka i... Pawła Ferdka w roli księdza, pochodzącego również z naszego miasta.
* 12 marca 2022r. godz.12:00 - "SONATA" - zdobywca Nagrody Publiczności oraz nagroda za Najlepszy Debiut Aktorski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych - Gdynia 2021.
* 14 maja - godz.14:30 - "PIOSENKI O MIŁOŚCI" - ciekawa propozycja z kręgu polskiego filmu z dużą dozą muzyki z kręgu "indie pop". W jednej z głównych ról wystąpiła debiutująca na ekranie kinowym Justyna Święs - wokalistka grupy THE DUMPLINGS. Słodko-gorzki film o uczuciach i układach w branży muzycznej oraz skomplikowanych relacjach rodzinnych.

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy widzów do odwiedzenia ostrowieckiej „ETIUDY” w OSTROWIECKIM BROWARZE KULTURY.

REZERWACJE
Kasa kina prowadzi rezerwacje biletów tylko na dopołudniowe, grupowe seanse szkolne: tel.41/265-37-47 e-mail: kino.etiuda@
mck.ostrowiec.pl
KASA KINA
Kasa kina "ETIUDA"
w Ostrowieckim Browarze Kultury
ul. Siennieńska 54
(wejście od strony
ul.A.Wardyńskiego naprzeciwko budynku Straży Pożarnej)
czynna
na godzinę przed pierwszym seansem
w danym dniu - akceptujemy płatność kartą.

Ceny biletów 2D:
20zł.-normalny
18zł.-ulg./familijny
15zł.-grupy szkolno-edukacyjne

Wszystkie osoby uprawnione do zniżki (uczniowie, studenci, emeryci i renciści) proszone są
o okazanie ważnej legitymacji.

Cennik dla grup szkolno-edukacyjnych obowiązuje w okresie od września do czerwca.
PROMOCJE
KINO "ETIUDA" JEST WOLNE OD REKLAM !

PRZED SEANSAMI GRAMY TYLKO ZWIASTUNY FILMOWE.

TANI WTOREK -
bilety w cenie:
2D-15zł.

Karta dużej rodziny:
seanse 2D - 15zł.
PLAN SALI KINA